טוביה צפיר Tuvia Tzafir

טוביה צפיר הוא רב אמן בתחום התיאטרון, הטלביזיה, הקולנוע והבידור.

הוא נחשב לאחד הבדרנים הטובים ביותר בארץ. מאחוריו השתתפות בהצגות תיאטרון נחשבות בתפקידים מרכזיים חלקם בלתי נשכחים, השתתפות במחזות זמר, בסרטי קולנוע וסרטי טלביזיה, בתוכניות בידור וסאטירה ובהצגות בידור.

מעל ארבעים שנה ,הוא מככב על בימות ישראל זוכה לאהבה עצומה של הקהל ולכתבות אוהדות בעיתונות, שהגדירה אותו לא אחת כ"גאון" והרבתה להשוות אותו ל"צ'ארלי צ'אפלין", בעיקר בשל היכולת האדירה שלו ללבוש ולפשוט צורה, להיכנס למויות מרגע לרגע ולקלוט גם את הניואנסים הדקיקים ביותר של הדמות.

טוביה בוגר תיכון עירוני ד' בתל אביב, בין השנים 1963-1966 שירת בלהקת הנח"ל ביחד עם : שולה חן, שלום חנוך, מנחם זילברמן, ששי קשת ואבי קורן. הוא היה כוכב הלהקה ובלט כזמר בלהיטים: "אחד חולמני", "מחר", "עוד לא אכלנו שום דבר" ועוד.

ב-1966 הוא משתחרר מצה"ל ונחטף ל"בימת השחקנים" שם השתתף בהצגות שחלקן הפכו לנכסי צאן ברזל של התיאטרון הישראלי: "טלמכוס קליי", "סיפור אוריה", "השלום", "החדר", "הנקודה".

ב-69' טוביה מצטרף לתיאטרון הקאמרי במחזה " ליזיסטרטה" בהשתתפות אורנה פורת ובבימויו של עודד קוטלר. מיד לאחר מכן הוא נבחר על ידי חנוך לוין להשתתף במחזה הסאטירי "קטשופ", המפגש עם חנוך לוין ובפרט עם הסאטירה שינתה את חייו והפנתה אותו לז'אנר שהפך לסימן ההיכר המרכזי שלו.

ב-73' משתתף טוביה במחזה "הנערים שבחבורה" של תיאטרון בימות בבימויו של היי קלוס. טוביה מופיע בתפקיד חייו כאמורי ההומוסקסואל, המבקרים גומרים את ההלל על משחקו ועד היום מחשיב טוביה את אמורי כפסגת המשחק של חייו.

ב-1974 נבחר טוביה על ידי מוטי קירשנבאום להשתתף בתוכנית שהפכה מאוחר יותר לקלאסיקה תרבותית במדינת ישראל , "ניקוי ראש" – סדרת הטלביזיה הסאטירית והמהפכנית שהצטיינה באיכותה ובחריפותה. טוביה מתגלה בסידרה כקומיקאי וכגאון חיקוי מהמעלה הראשונה . מעתה ואילך הכיוון שלו יהיה סאטירה חברתית נוקבת, עוקצנית, מלווה בביקורת אך לא מרושעת, תמיד מלווה בקורטוב של חיוך מהצד ובטוב לב.

החל משנת 1976 משתתף טוביה ברצף של הצגות בידור שזוכות להצלחה גדולה: "אדם וחבל" – מאת ובבמויו של יהונתן גפן. לראשונה מעלה טוביה הצגת בידור על במה בהשתתפות דובי גל.

"ערוץ 2" , "יורדים על השבוע", "בעל בריבוע" ועוד.

במקביל מנחה טוביה בהצלחה שני שעשועוני טלביזיה מיתולוגיים: "זה הסוד שלי", ו"תשע בריבוע". הוא מתחיל להופיע בהופעות אורח מיוחדות בתוכניות הטלביזיה של ליל שבת "שעה טובה" עם מני פאר, ו"סיבה למסיבה" בהנחיית רבקה מיכאלי.

ב-1985 כובש טוביה עוד פסגה אמנותית, וקובע שיא חדש בעולם הבידור הישראלי כשהוא מבצע בטלביזיה את השיר "עם אחד שיר אחד" ובו הוא מגלם עשר דמויות: יצחק רבין, דוד לוי, אברהם שפירא, שמעון פרס, אריק שרון, יצחק שמיר, מנחם בגין, אבא אבן, יוסף בורג ושמואל פלטו שרון. הביצוע זוכה לשבחים אדירים מצד הקהל ומן הביקורת. רון מייברג מבקר הטלביזיה הנוקשה של חדשות כותב: רק בגלל זה כדאי שתהיה טלביזיה". השיר נחשב עד היום לאחד האייקונים של הטלביזיה ולאבן דרך בסאטירה הישראלית.

באותם שנים טוביה מעלה עוד קטעי בידור טלביזיונים שנחרתים בזיכרון: "שיר אשיר בגשם" (בדמויותיהם של יצחק שמיר ושמעון פרס), "אגם הברבורים" (בו הוא מגלם דמות של פרימה בלרינה), "ארוחת בוקר" (אותו הוא מבצע עם רבקה מיכאלי למנגינת סטרפטיז) ואחרים.

במקביל לטלביזיה ממשיך צפיר בהופעותיו על הבמה: " תולדות עם ישראל ותיקונים", "שעשועי רוטציה" ו-"חגיגות סיום הרוטציה" שמועלת 420 פעם במשך שנתיים, המחזמר "ברנשים וחתיכות",

ב-1990 - "האגף הסגור" – תוכנית טלביזיה סאטירית בהשתתפות אסנת וישנסקי, יואב צפיר ושי זורניצר.

ב-1991 עולה גרסת הבמה של "האגף הסגור" בבימויו של יצחק שאולי ואחריה מעלה טוביה את הצגות הבידור: "בא לי בן", "הערב מחזבל".

1994 - עם עליית ערוץ 2 עולה תוכנית סאטירית של טוביה אל המרקע " צפיר הנפש" בהשתתפות מיקי קם ובבימויו של יואב צפיר

1995 – טוביה חוזר אל בימת התיאטרון הלאומי הבימה עם הצגת היחיד "הרקויזיטור" מאת: מודי בראון בימוי : אילן אלדד

1996 – שנת מפנה בקריירה של טוביה בה הוא מקבל את התפקיד של בלו הדב טוב הלב במחזמר המצליח מאוד "ספר הג'ונגל" בבימוי של חנוך רוזן בהצגה מפגין טוביה את כשרונותיו כשחקן ורקדן.

1997 – טוביה מופיע במחזמר "הלב" במאי אסף לוין. טוביה בתפקיד הלב.

1998 – ההצלחה בקרב קהל הילדים מובילה באופן טבעי להנחיית "הפסטיגל".

1999 – עולה ההצגה "הסיגר מת מצחוק"- הצגת יחיד בידורית שזוכה להצלחה גדולה

טוביה ממשיך להופיע מול קהל הילדים ונבחר להנחות את תוכנית הטלביזיה המצליחה "ברבו" אותה הוא מנחה שתי עונות

טוביה משתתף במחזמר פוקנהונטס

2000 – סבא טוביה נולד – טוביה מעלה את הצגת הילדים המצליחה "מעיל הקסמים של סבא טוביה"2001 – עולה ההצגה "סיפורי החיות של סבא טוביה" שרצה כ-450 פעם בכל רחבי הארץ מול אולמות מלאים

2002 – בעקבות הצלחת ההצגות של סבא טוביה יוצאת קלטת הילדים המצליחה "מסיבה ביער עם סבא טוביה" במכרה עד היום למעלה מ-96 אלף עותקים

2003 – "השמיים הם הגבול" – הצגה סאטירית של תיאטרון הקאמרי מאת אפרים סידון

2004  – ההצלחה של סבא טוביה ממשיכה וקלטת הילדים "סיפורים כיד המלך" יוצאת לחנויות ומוכרת תוך פחות מחודשיים מעל 50 אלף עותקים

 - באותה שנה מצטרף טוביה אל הדרמה המוסיקלית היומית המצליחה "השיר שלנו" בתפקיד רובי.

- הצגת הילדים "סבא טוביה המלך" המבוססת על הקלטת עולה לבמות .

תיק עבודות

מחלקת היוצרים שלנו

בואו להכיר ולהתרשם ממחלקת היוצרים שלנו, בה מיוצגים בין היתר: במאים, תסריטאים, עורכי תסריט, צלמים, סופרים, מחזאים, מתרגמים ועוד

מצטרפים חדשים למחלקת היוצרים: 

יאיר ולר - במאי ותסריטאי 

עינת ויינבוים - תסריטאית, קופרייטרית ועיתונאית

קארין טפר - שחקנית ותסריטאית